Ev taşırken nakliye şirketini dikkatli seçin!

Yaz aylarının gelmesi ve özellikle büyükşehirlerde hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte taşınma hareketliliği de arttı.
Ev taşırken nakliye şirketini dikkatli seçin!

Ev taşırken birçok sorunla karşılaşmak mümkün! Özellikle taşınma esnasında karşılaşılan nakliye hizmetiyle ilgili sıkıntılar yorucu olabiliyor. Bu sebeple ev ya da işyeri taşırken, nakliye şirketini seçmek önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Nakliye şirketi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise K3 belgesidir. K3 belgesi olmayan bir nakliye şirketinden hizmet almak sağlığınızı da riske atabilir! Peki K3 belgesi nedir? Ev taşırken neden K3 belgesi olan nakliye şirketlerini seçmelisiniz? İşte ev taşırken mağdur olmamak için yapmanız gerekenler…

K3 yetki belgesi nedir?

K3 yetki belgesi; bir nakliye şirketinin kullandığı araçların ev ve ofis taşımacılığına uygunluğunu gösterir. Bu yetki belgesi olan nakliye şirketlerinin taşıma için özel kasası bulunur. Bunun yanı sıra bu belgeye sahip nakliye şirketleri bu işi belli standartlar çerçevesinde yapar. Dolayısıyla nakliye hizmeti sonrasında da muhatap bulmak mümkün. Peki, K3 belgesi olmayan bir nakliye şirketinden hizmet almanız durumunda nelerle karşılaşabilirsiniz? Eğer nakliye hizmeti alırken; K1 belgesi olan bir firmayla çalışırsanız sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz! Çünkü K1 belgesi olan ulaşım aracı insan sağlığına zararlı olan her türlü madde taşıyabilir! Bu durumda bu tür nakliye şirketlerinden kötü taşıma hizmeti almanın yanı sıra sağlığınızı da tehlikeye atıyor olabilirsiniz!

K3 belgesi olan bin 120 şirket var

İstanbul Evden Eve Nakliyeciler Derneği (İSTEEND) verilerine göre K3 yetki belgesi sahip olan Türkiye genelinde bin 120, İstanbul’da ise 250 nakliye firması bulunuyor. Bu belgesi olmayan ve insan sağlığını tehdit eden birçok korsan firma bulunuyor. Bu sebeple ev taşırken tercih edeceğiniz nakliyat firmasına mutlaka K3 belgesinin olup olmadığını sormalısınız. Ayrıca Ulaştırma Bakanlığı’nı, bölge müdürlüklerini ya da İstanbul Evden Eve Nakliyeciler Derneği’ni arayıp, hizmet alacağınız nakliye firmasının K3 yetki belgesine sahip olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir